Perfmatters - en to id_ID translation catalogue (152 entries)

en: %s Minutes
id_ID: %s Menit

en: %s Seconds
id_ID: %s Detik

en: 1 Minute
id_ID: 1 Menit

en: Accessibility Mode
id_ID: Mode Aksesibilitas

en: Activate License
id_ID: Aktifasi Lisensi

en: Adjusted Bounce Rate
id_ID: Tingkat Rasio Pentalan

en: Anonymize IP
id_ID: Anonimkan IP

en: Apply Default Settings
id_ID: Menerakan Pengaturan Semula

en: Autosave Interval
id_ID: Selang waktu Simpan Otomatis

en: Below you can disable/enable CSS and JS files on a per page/post basis, as well as by custom post types. We recommend testing this locally or on a staging site first, as you could break the appearance of your live site. If you aren't sure about a certain script, you can try clicking on it, as a lot of authors will mention their plugin or theme in the header of the source code.
id_ID: Di bawah ini Anda dapat menonaktifkan / mengaktifkan file CSS dan JS pada basis per halaman / pos, menurut jenis posting khusus. Kami menyarankan untuk menguji ini secara lokal atau di situs percobaan, karena Anda dapat merusak tampilan situs final Anda. Jika Anda tidak yakin tentang beberapa skrip tertentu, Anda dapat mencoba mengkliknya, karena banyak penulis akan menyebutkan plugin atau tema mereka di header kode sumber.

en: CDN Exclusions
id_ID: Pengecualian CDN

en: CDN URL
id_ID: URL CDN

en: CDN options that allow you to rewrite your site URLs with your CDN URLs.
id_ID: Opsi CDN yang memungkinkan Anda untuk menulis ulang URL situs Anda dengan URL CDN Anda.

en: Change Login URL
id_ID: Ubah halaman login

en: Check out our <a href='https://woorkup.com/speed-up-wordpress/' title='WordPress Optimization Guide' target='_blank'>complete optimization guide</a> for more ways to speed up WordPress.
id_ID: Silahkan lihat <a href='https://woorkup.com/speed-up-wordpress/' title='WordPress Optimization Guide' target='_blank'> panduan lengkap optimasi</a> untuk lebih banyak cara untuk mempercepat WordPress.

en: Choose a site to apply the settings from your network default site.
id_ID: Pilih situs untuk menerapkan pengaturan dari jaringan situs semua.

en: Choose a subsite that you want to pull default settings from.
id_ID: Pilih sub situs yang Anda akan tarik dari pengaturan semula.

en: Choose who has access to manage Perfmatters plugin settings.
id_ID: Pilih siapa yang bisa mengakses pengaturan plugin Permatters.

en: Clean Uninstall
id_ID: Penghapusan Bersih

en: Click on tooltip icons to view full documentation.
id_ID: Klik pada ikon tooltip untuk melihat dokumentasi lengkap.

en: Close Script Manager
id_ID: Tutup Pengelola Skrip

en: Completely disables WooCommerce cart fragmentation script.
id_ID: Sepenuhnya menonaktifkan skrip fragmentasi keranjang WooCommerce.

en: Controls how often WordPress will auto save posts and pages while editing.
id_ID: Mengontrol seberapa sering WordPress akan otomatis menyimpan posting dan halaman saat mengedit.

en: Controls how often the WordPress Heartbeat API is allowed to run.
id_ID: Mengontrol seberapa sering WordPress Heartbeat API dibiarkan berjalan.

en: Current URL
id_ID: URL saat ini

en: Customer Email
id_ID: Surel Pelanggan

en: DNS Prefetch
id_ID: Prefetch DNS

en: Deactivate License
id_ID: Nonaktifakan Lisensi

en: Default
id_ID: Semula

en: Default settings applied!
id_ID: Pengaturan semua sudah diterapkan!

en: Disable Cart Fragmentation
id_ID: Nonaktifkan Fragmentasi Keranjang

en: Disable Dashicons
id_ID: Nonaktifkan Dashicons

en: Disable Display Features
id_ID: Nonaktifkan Fitur Tampilan

en: Disable Embeds
id_ID: Nonaktifkan Sematan

en: Disable Emojis
id_ID: Nonaktifkan Emoji

en: Disable Everywhere
id_ID: Nonaktifkan Di Mana-Mana

en: Disable Google Maps
id_ID: Nonaktifkan Google Maps

en: Disable Heartbeat
id_ID: Nonaktifkan Heartbeat

en: Disable Post Revisions
id_ID: Nonaktifkan Revisi Pos

en: Disable RSS Feeds
id_ID: Nonaktifkan RSS

en: Disable Scripts
id_ID: Nonaktifkan Skrip

en: Disable Self Pingbacks
id_ID: Nonaktifkan umpan balik sendiri

en: Disable Self Pingbacks (generated when linking to an article on your own blog).
id_ID: Nonaktifkan umpan balik sendiri (akan dihasilkan ketika bertautan ke pos situs kamu).

en: Disable Status Meta Box
id_ID: Nonaktifan Status Meta Box

en: Disable Widgets
id_ID: Nonaktifkan Widgets

en: Disable WordPress Heartbeat everywhere or in certain areas (used for auto saving and revision tracking).
id_ID: Nonaktifkan Heartbeat WordPress di mana saja atau di area tertentu (digunakan untuk pelacakan penyimpanan dan revisi otomatis).

en: Disable WordPress generated RSS feed link tags.
id_ID: Nonaktifkan tautan hasil dari RSS Feed Wordpress.

en: Disable WordPress generated RSS feeds and 301 redirect URL to parent.
id_ID: Nonaktifkan RSS Wordpress yang telah dibuat dan 301 akan dialihkan ke induk URL.

en: Disable XML-RPC
id_ID: Nonaktifkan XML-RPC

en: Disable remarketing and advertising which generates a 2nd HTTP request.
id_ID: Nonaktifkan pemasaran ulang dan iklan yang menghasilkan permintaan HTTP ke-2.

en: Disable specific elements of WooCommerce.
id_ID: Nonaktifkan elemen khusus WooCommerce.

en: Disable the use of visual UI elements in the plugin settings such as checkbox toggles and hovering tooltips.
id_ID: Nonaktifkan penggunaan elemen UI visual dalam pengaturan plugin seperti matikan kotak centang dan keterangan melayang.

en: Disables WooCommerce scripts and styles except on product, cart, and checkout pages.
id_ID: Nonaktifkan skrip WooCommerce dan gaya kecuali pada halaman produk, keranjang, dan pembayaran.

en: Disables WooCommerce status meta box from the WP Admin Dashboard.
id_ID: Menonaktifkan kotak meta status WooCommerce dari Dasbor Admin WP.

en: Disables WordPress XML-RPC functionality.
id_ID: Menonaktifkan fungsi WordPress XML-RPC.

en: Disables all WooCommerce widgets.
id_ID: Menonaktifkan semua widget WooCommerce.

en: Disables dashicons on the front end when not logged in.
id_ID: Menonaktifkan Dashicons di depan ketika tidak masuk.

en: Enable CDN Rewrite
id_ID: Aktifkan Rewrite CDN

en: Enable Local Analytics
id_ID: Aktifkan Anality Local

en: Enable syncing of the Google Analytics script to your own server.
id_ID: Aktifkan sinkronisasi skrip Google Analytics ke server Anda sendiri.

en: Enables rewriting of your site URLs with your CDN URLs which can be configured below.
id_ID: Mengaktifkan penulisan ulang URL situs Anda dengan URL CDN Anda yang dapat dikonfigurasi di bawah ini.

en: Enables the Perfmatters Script Manager, which gives you the ability to disable CSS and JS files on a page by page basis.
id_ID: Mengaktifkan Pengelola Skrip  Perfmatters, yang memberi Anda kemampuan untuk menonaktifkan file CSS dan JS pada halaman demi halaman.

en: Enter any directories or file extensions you would like to be excluded from CDN rewriting, separated by commas (,). Default: .php
id_ID: Masukkan direktori atau ekstensi file apa pun yang ingin dikecualikan dari penulisan ulang CDN, dipisahkan oleh koma (,). Default: .php

en: Enter any directories you would like to be included in CDN rewriting, separated by commas (,). Default: wp-content,wp-includes
id_ID: Masukkan direktori apa pun yang Anda inginkan untuk dimasukkan ke dalam penulisan ulang CDN, dipisahkan oleh koma (,). Default: wp-content, wp-includes

en: Enter your CDN URL without the trailing backslash. Example: https://cdn.example.com
id_ID: Masukan URL CDN tanpa garis miring. Contoh : https://cdn.example.com

en: Enter your license key
id_ID: Masukan kunci lisensi Anda

en: Error
id_ID: Kesalahan

en: Error: Blog Not Found.
id_ID: Kesalahan: Situs tidak Ditemukan.

en: Everywhere
id_ID: Dimana saja

en: Extra options that pertain to Perfmatters plugin functionality.
id_ID: Opsi tambahan yang berhubungan dengan fungsi plugin Perfmatters.

en: Extras
id_ID: Ekstra

en: For plugin support and documentation, please visit <a href='https://perfmatters.io/' title='perfmatters' target='_blank'>perfmatters.io</a>.
id_ID: Untuk dukungan plugin dan dokumentasi, silakan kunjungi <a href='https://perfmatters.io/' title='perfmatters' target='_blank'> perfmatters.io</a>.

en: Heartbeat Frequency
id_ID: Frekuensi Heartbeat

en: Hide WP Version
id_ID: Sembunyikan versi WP

en: If for some reason you run into trouble, you can always enable everything again to reset the settings. Make sure to check out the <a href='https://perfmatters.io/docs/' target='_blank' title='Perfmatters Knowledge Base'>Perfmatters knowledge base</a> for more information.
id_ID: Jika karena alasan tertentu Anda menjalankan dalam masalah, Anda selalu dapat mengaktifkan semuanya lagi untuk mengatur ulang pengaturan. Pastikan untuk memeriksa <a href='https://perfmatters.io/docs/' target='_blank' title='Perfmatters Knowledge Base'> basis pengetahuan Perfmatters </a> untuk informasi lebih lanjut.

en: Include logged-in WordPress admins in your Google Analytics reports.
id_ID: Sertakan login admin WordPress di dalam laporan Google Analytics Anda.

en: Included Directories
id_ID: Direktori Termasuk

en: Input your Google Analytics tracking ID.
id_ID: Masukan id Google Analytics Anda.

en: License
id_ID: Lisensi

en: License Key
id_ID: Kunci Lisensi

en: License Status
id_ID: Status Lisensi

en: License is Activated
id_ID: Lisensi sudah aktif

en: License is activated.
id_ID: Lisensi telah aktif.

en: License is not activated.
id_ID: Lisensi tidak aktif.

en: Licenses Used
id_ID: Lisensi ini telah digunakan

en: Limit Post Revisions
id_ID: Batasi Revisi Pos

en: Limits the maximum amount of revisions that are allowed for posts and pages.
id_ID: Batasan jumlah maksimum revisi pos dan halaman.

en: Load your analytics script in the header (default) or footer of your site. Default: Header
id_ID: Muat skrip analytics Anda di header (default) atau footer dari situs Anda. Semulanya: Header

en: Manage network access control and setup a network default site.
id_ID: Mengatur kontrol akses jaringan dan mempersiapkan ke jaringan semula.

en: Manage scripts loading on the current page.
id_ID: Pengelola skrip sedang memuat pada halaman ini.

en: Network
id_ID: Jaringan

en: Network Access
id_ID: Akses Jaringan

en: Network Default
id_ID: Jaringan Semula

en: Network Default not set.
id_ID: Jaringan Semua belum di set.

en: No feed available, please visit the <a href='%s'>homepage</a>!
id_ID: Tidak ada feed yang tersedia, kunjungi <a href='%s'> beranda</a>!

en: None
id_ID: Tidak Ada

en: Only Allow When Editing Posts/Pages
id_ID: Hanya di izinkan menyunting Pos/Laman

en: Optimization options for Google Analytics.
id_ID: Opsi pengoptimalan untuk Google Analytics.

en: Options
id_ID: Opsi

en: Options saved.
id_ID: Pilihan sudah tersimpan.

en: Perfmatters Network Settings
id_ID: Pengaturan Jaringan Permatters

en: Perfmatters Settings
id_ID: Pengaturan Perfmatters

en: Remove Query Strings
id_ID: Hapus String Kueri

en: Remove REST API Links
id_ID: Hapus Tautan REST API

en: Remove RSD (Real Simple Discovery) link tag.
id_ID: Hapus tautan tag RSD (Real Simple Discovery).

en: Remove RSD Link
id_ID: Hapus tautan RSD

en: Remove RSS Feed Links
id_ID: Hapus Tautan RSS Feed

en: Remove Shortlink
id_ID: Hapus Tautan Pendek

en: Remove Shortlink link tag.
id_ID: Hapus tag Tautan Pendek.

en: Remove jQuery Migrate
id_ID: Hapus jQuery Migrate

en: Remove query strings from static resources (CSS, JS).
id_ID: Hapus string kueri dari sumber statik (CSS, JS)

en: Remove wlwmanifest (Windows Live Writer) link tag.
id_ID: Menghapus wlwmanifest (Windows Live Writer) tautan.

en: Remove wlwmanifest Link
id_ID: Hapus Tautan wlwmanifest

en: Removes REST API link tag from the front end and the REST API header link from page requests.
id_ID: Menghapus tautan REST API dari depan dan tautan REST API dari permintaan halaman.

en: Removes WordPress Embed JavaScript file (wp-embed.min.js).
id_ID: Akan menghapus berkas WordPress Embed JavaScript (wp-embed.min.js)

en: Removes WordPress Emojis JavaScript file (wp-emoji-release.min.js).
id_ID: Akan menghapus berkas WordPress Emojis JavaScript (wp-emoji-release.min.js)

en: Removes WordPress version meta tag.
id_ID: Menghapus meta versi Wordpress.

en: Removes any instances of Google Maps being loaded across your entire site.
id_ID: Menghapus semua hal mengenai Google Maps di setiap situs.

en: Removes jQuery Migrate JavaScript file (jquery-migrate.min.js).
id_ID: Menghapus berkas jQuery Migrate JavaScript file (jquery-migrate.min.js).

en: Renew License
id_ID: Perbaharui Lisensi

en: Renew Your License for Updates + Support!
id_ID: Perbaharui Lisensi Anda untuk mendapatkan Update dan Dukungan !

en: Resolve domain names before a user clicks. Format: //domain.tld (one per line)
id_ID: Selesaikan nama domain sebelum pengguna mengklik. Format: //domain.tld (satu per baris)

en: Save
id_ID: Simpan

en: Save License
id_ID: Simpan Lisensi

en: Script
id_ID: Skrip

en: Script Manager
id_ID: Pengelola Skrip

en: Select a Site
id_ID: Pilih situs

en: Select a site from the dropdown and click to apply the settings from your network default (above).
id_ID: Pilih situs dari pilihan ini dan klik untuk menerapkan pengaturan dari jaringan semula Anda (diatas).

en: Select a site that is not already the Network Default.
id_ID: Pilih situs yang belum menjadi Jaringan Semula.

en: Select which performance options you would like to enable.
id_ID: Pilih opsi kinerja mana yang ingin Anda aktifkan.

en: Set a timeout limit in seconds to better evaluate the quality of your traffic. (1-100)
id_ID: Tetapkan batas waktu dalam detik untuk mengevaluasi kualitas lalu lintas Anda dengan lebih baik. (1-100)

en: Setting
id_ID: Pengaturan

en: Settings
id_ID: Pengaturan - pengaturan

en: Site Admins (Default)
id_ID: Situs Admin (Semula)

en: Size
id_ID: Ukuran

en: Super Admins Only
id_ID: Hanya Super Admin

en: Support
id_ID: Dukungan

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
id_ID: Ada versi baru dari %1$s yang tersedia. %2$sView versi %3$s rincian %4$s atau %5$supdate sekarang %6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
id_ID: Ada versi baru dari %1$s yang tersedia. %2$sView versi %3$s rincian %4$s.

en: This has been disabled.
id_ID: Ini telah dinonaktifkan.

en: This is a visual representation of the Script Manager configuration across your entire site.
id_ID: Ini adalah representasi visual dari Pengelola Skrip konfigurasi di seluruh situs Anda.

en: This plugin adds an assortment of performance and speed improvements to your WordPress installation.
id_ID: Plugin ini menambahkan berbagai peningkatan performa dan kecepatan pada instalasi WordPress Anda.

en: Track Logged In Admins
id_ID: Lacak catatan Di Admin

en: Tracking Code Position
id_ID: Posisi Kode Pelacakan

en: Tracking ID
id_ID: ID Layar

en: Type
id_ID: Tipe

en: Unlimited License needed for use in a multisite environment. Please contact support to upgrade.
id_ID: Lisensi tak terbatas diperlukan untuk multi situs. Silahkan hubungi dukungan untuk peningkatan.

en: View Documentation
id_ID: Lihat Dokumentasi

en: View and manage all of your Script Manager settings.
id_ID: Lihat dan mengatur semua Pengelola Skrip Anda.

en: When enabled, this will cause all Perfmatters options data to be removed from your database when the plugin is uninstalled.
id_ID: Ketika ini diaktifkan, akan mengakibatkan semua pengaturan data Permatters terhapus dari basi data ketika plugin dihapus.

en: When set, this will change your WordPress login URL (slug) to the provided string and will block wp-admin and wp-login endpoints from being directly accessed.
id_ID: Ketika diatur, ini akan mengubah URL masuk WordPress Anda (slug) string yang disediakan dan akan memblokir titik akhir wp-admin dan wp-login agar tidak langsung diakses.

en: You do not have permission to install plugin updates
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk menginstal plugin update
