USP 20250329 - en to ja translation catalogue (420 entries)

en:  approved posts
ja: 承認された投稿

en:  file
ja:  ファイル

en:  file required
ja: ファイルが必要です

en:  files
ja: ファイル

en:  files required
ja: 必要なファイル

en:  or higher, and has been deactivated!
ja: またはそれ以上であり、無効になっています。

en:  pixels
ja: ピクセル

en:  required
ja:  必須

en: &ldquo;Add another image&rdquo; link
ja: 「別の画像を追加」リンク

en: &mdash; the ultimate solution for user-generated content.
ja: &mdash; ユーザー生成コンテンツのための究極のソリューション。

en: (Provide your own form template &amp; styles)
ja: (独自のフォーム テンプレートとスタイルを提供)

en: (Provide your own styles)
ja: （独自のスタイルを提供してください）

en: (Recommended)
ja: （推奨）

en: ..and upload them into a directory named
ja: ..そして、それらを次のディレクトリにアップロードします。

en: Access Control
ja: アクセス制御

en: Add a challenge question to help stop spam. Tip: make the question easy to answer for any human.
ja: スパムを防ぐためにチャレンジ質問を追加します。ヒント: 誰でも簡単に答えられる質問にしてください。

en: Add another image
ja: 別の画像を追加

en: Additional recipients for email alerts. Use commas to separate multiple addresses.
ja: 電子メールアラートの追加受信者。複数のアドレスを区切るには、コンマを使用します。

en: Admin
ja: 管理者

en: After post content
ja: 投稿内容後

en: An error occurred. Please go back and try again.
ja: エラーが発生しました。戻ってもう一度お試しください。

en: and
ja: そして

en: and is greatly appreciated.
ja: 大変感謝しております。

en: and/or
ja: および/または

en: Antispam Question
ja: スパム対策に関する質問

en: Any size donation helps me to continue developing this free plugin and other awesome WordPress resources.
ja: どのような金額の寄付でも、この無料プラグインやその他の素晴らしい WordPress リソースの開発を継続する上で役立ちます。

en: Apply code
ja: コードを適用する

en: Assigned Author
ja: 割り当てられた著者

en: at checkout. Sale ends 6/25/2025.
ja: チェックアウト時に。セールは2025年6月25日に終了します。

en: attributes
ja: 属性

en: Automatically display images and more.
ja: 画像などを自動的に表示します。

en: Before post content
ja: 投稿内容の前

en: books
ja: 本

en: by
ja: による

en: By default, CSS &amp; JavaScript files are loaded on every page. To load only on specific page(s), enter the URL(s) here. Use commas to separate multiple URLs. Leave blank to load on all pages.
ja: デフォルトでは、CSS および JavaScript ファイルはすべてのページに読み込まれます。特定のページのみに読み込むには、ここに URL を入力します。複数の URL を区切るには、コンマを使用します。すべてのページに読み込むには、空白のままにします。

en: By default, this displays an &ldquo;Agree to Terms&rdquo; checkbox. Customize as desired.
ja: デフォルトでは、「利用規約に同意する」チェックボックスが表示されます。必要に応じてカスタマイズしてください。

en: Can use
ja: 使用できる

en: Case-sensitivity
ja: 大文字と小文字の区別

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories &amp; Tags
ja: カテゴリーとタグ

en: category
ja: カテゴリ

en: Category ID for Hidden Field
ja: 隠しフィールドのカテゴリID

en: Challenge Question
ja: チャレンジ問題

en: Challenge Response
ja: チャレンジレスポンス

en: check out
ja: チェックアウト

en: Check out the source code inline notes for more info
ja: 詳細についてはソースコードのインラインノートをご覧ください。

en: Check this box if you have shown support
ja: サポートしている場合はこのボックスにチェックを入れてください

en: Check your email for the password.
ja: パスワードについてはメールを確認してください。

en: Check your email to reset your password.
ja: パスワードをリセットするにはメールを確認してください。

en: Checkbox Error
ja: チェックボックスエラー

en: Checkbox Name
ja: チェックボックス名

en: Checkbox Text
ja: チェックボックスのテキスト

en: Choose fields to display on the front-end form.
ja: フロントエンドフォームに表示するフィールドを選択します。

en: Choose reCaptcha version
ja: reCaptchaのバージョンを選択してください

en: Cloudflare Turnstile
ja: Cloudflare ターンスタイル

en: Configure Custom Field #1.
ja: カスタムフィールド #1 を構成します。

en: Configure Custom Field #2.
ja: カスタムフィールド #2 を構成します。

en: Configure email notifications for new submitted posts.
ja: 新しく送信された投稿に対する電子メール通知を設定します。

en: Configure general settings. Note: the default settings work fine for most cases.
ja: 一般設定を構成します。注: ほとんどの場合、デフォルト設定で問題なく動作します。

en: Configure settings for image uploads.
ja: 画像アップロードの設定を構成します。

en: Configure settings for the Category and Tag fields.
ja: カテゴリとタグのフィールドの設定を構成します。

en: Configure user settings.
ja: ユーザー設定を構成します。

en: Congratulations, you&rsquo;re logged in.
ja: おめでとうございます。ログインしました。

en: Correct captcha required
ja: 正しいキャプチャが必要です

en: Custom address for the email &ldquo;From&rdquo; header (see plugin FAQs for info).
ja: 電子メールの「From」ヘッダーのカスタム アドレス (詳細については、プラグインの FAQ を参照してください)。

en: Custom Checkbox
ja: カスタムチェックボックス

en: Custom checkbox required
ja: カスタムチェックボックスが必要です

en: Custom Content
ja: カスタムコンテンツ

en: Custom Field 1
ja: カスタムフィールド 1

en: Custom Field 1 Display
ja: カスタムフィールド1の表示

en: Custom Field 1 Markup
ja: カスタムフィールド 1 マークアップ

en: Custom Field 2
ja: カスタムフィールド 2

en: Custom Field 2 Display
ja: カスタムフィールド2の表示

en: Custom Field 2 Markup
ja: カスタムフィールド 2 マークアップ

en: Custom Field Label
ja: カスタムフィールドラベル

en: Custom Field Name
ja: カスタムフィールド名

en: Custom Form + Custom CSS
ja: カスタムフォーム + カスタム CSS

en: Custom markup for the &ldquo;Add another image&rdquo; link. Leave blank to use the default markup (recommended).
ja: 「別の画像を追加」リンクのカスタム マークアップ。デフォルトのマークアップを使用するには空白のままにします (推奨)。

en: Default Featured Image
ja: デフォルトの注目画像

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disable all required attributes on form fields (useful for troubleshooting error messages)
ja: フォームフィールドのすべての必須属性を無効にする（エラーメッセージのトラブルシューティングに役立ちます）

en: Disable IP Tracking
ja: IPトラッキングを無効にする

en: Disable Replace Author
ja: 著者の置き換えを無効にする

en: Disable Required
ja: 無効化必須

en: Disable this field
ja: このフィールドを無効にする

en: Dismiss
ja: 却下する

en: Display a select/dropdown menu of existing tags (valid when Tag field is displayed on the form)
ja: 既存のタグの選択/ドロップダウン メニューを表示します (フォームにタグ フィールドが表示されている場合に有効)

en: Display Checkbox
ja: チェックボックスを表示

en: Display content only to users with a specific capability:
ja: 特定の権限を持つユーザーにのみコンテンツを表示します。

en: Display content to logged-in users:
ja: ログインしたユーザーにコンテンツを表示する:

en: Display content to visitors only:
ja: 訪問者にのみコンテンツを表示する:

en: Display custom checkbox on the submission form
ja: 送信フォームにカスタムチェックボックスを表示する

en: Display Custom Field 1:
ja: カスタムフィールド1を表示:

en: Display Custom Field 2:
ja: カスタムフィールド2を表示:

en: Display image gallery
ja: 画像ギャラリーを表示

en: Display submitted author/name:
ja: 提出された著者/名前を表示:

en: Display submitted email address:
ja: 送信されたメールアドレスを表示:

en: Display submitted images:
ja: 送信された画像を表示します:

en: Display submitted URL:
ja: 送信された URL を表示します:

en: Display the Form
ja: フォームを表示する

en: Display the login/register form
ja: ログイン/登録フォームを表示する

en: Display the submit-post form
ja: 投稿フォームを表示する

en: Display user-submitted posts
ja: ユーザーが投稿した投稿を表示する

en: Do not collect or store any user IP address (useful for complying with privacy regulations)
ja: ユーザーの IP アドレスを収集または保存しない (プライバシー規制の遵守に役立ちます)

en: Do not display
ja: 表示しない

en: Do not replace post author with submitted user name
ja: 投稿者を送信されたユーザー名に置き換えないでください

en: do NOT use both Google and Cloudflare captchas at the same time.
ja: Google と Cloudflare のキャプチャを同時に使用しないでください。

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Donate via PayPal, credit card, or cryptocurrency
ja: PayPal、クレジットカード、暗号通貨で寄付する

en: donation
ja: 寄付

en: Draft
ja: 下書き

en: Duplicate post title. Please try again.
ja: 投稿タイトルが重複しています。もう一度お試しください。

en: Email
ja: メール

en: Email &ldquo;From&rdquo; Address
ja: メールの「差出人」アドレス

en: Email Address for Alerts
ja: アラート用メールアドレス

en: Email Alert Message
ja: 電子メールアラートメッセージ

en: Email Alert Subject
ja: メールアラート件名

en: Email Alerts
ja: メールアラート

en: Email Display
ja: メール表示

en: Email Markup
ja: メールマークアップ

en: email-alert options
ja: メールアラートオプション

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable and require
ja: 有効化と要求

en: Enable but do not require
ja: 有効にするが必須ではない

en: Enable HTML Format
ja: HTML形式を有効にする

en: Enable HTML format for email alert messages
ja: 電子メールアラートメッセージのHTML形式を有効にする

en: Enable RTE/Visual Editor for the Post Content field
ja: 投稿コンテンツフィールドのRTE/ビジュアルエディターを有効にする

en: Enable Shortcodes
ja: ショートコードを有効にする

en: Enable shortcodes in widgets. By default, WordPress does not enable shortcodes in widgets.
ja: ウィジェットでショートコードを有効にします。デフォルトでは、WordPress はウィジェットでショートコードを有効にしません。

en: Enable users to select multiple categories
ja: ユーザーが複数のカテゴリを選択できるようにする

en: Enable users to upload other file types (like PDF, Word, Zip, videos, and more), check out
ja: ユーザーが他のファイル形式（PDF、Word、Zip、動画など）をアップロードできるようにするには、

note: Description of the plugin
en: Enables your visitors to submit posts and images from anywhere on your site.
ja: 訪問者がサイトのどこからでも投稿や画像を送信できるようになります。

en: enables your visitors to submit posts and upload images from the front-end of your site.
ja: 訪問者がサイトのフロントエンドから投稿を送信したり画像をアップロードしたりできるようになります。

en: Enter the *only* correct answer to the challenge question
ja: チャレンジ質問に対する*唯一の*正解を入力してください

en: Enter URL or click button to upload/choose an image (optional)
ja: URLを入力するか、ボタンをクリックして画像をアップロード/選択してください（オプション）

en: Enter your Private Key
ja: 秘密鍵を入力してください

en: Enter your Public Key
ja: 公開鍵を入力してください

en: Enter your Secret Key
ja: 秘密鍵を入力してください

en: Enter your Site Key
ja: サイトキーを入力してください

en: Enter your username or email to reset your password.
ja: パスワードをリセットするには、ユーザー名またはメールアドレスを入力してください。

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Error message displayed if post submission fails (basic markup allowed)
ja: 投稿の送信に失敗した場合に表示されるエラーメッセージ（基本的なマークアップは許可されます）

en: Error message displayed if user does not check the box
ja: ユーザーがチェックボックスをオンにしていない場合、エラーメッセージが表示されます。

en: Error:
ja: エラー：

en: Example
ja: 例

en: Featured Image
ja: 注目の画像

en: File not uploaded. Please check the file and try again.
ja: ファイルがアップロードされていません。ファイルを確認してもう一度お試しください。

en: File type not allowed (please upload images only)
ja: 許可されていないファイル形式 (画像のみアップロードしてください)

en: For
ja: のために

en: For more
ja: 詳しくはこちら

en: For more features and unlimited forms, check out
ja: より多くの機能と無制限のフォームについては、こちらをご覧ください

en: For more options and features, check out
ja: その他のオプションや機能については、

en: For unlimited fields, check out
ja: 無制限のフィールドについては、

en: Forgot?
ja: 忘れましたか？

en: Form Fields
ja: フォームフィールド

en: Form Style
ja: フォームスタイル

en: Front-end Display
ja: フロントエンドディスプレイ

en: FYI: here is a
ja: 参考までに：ここに

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Get USP Pro
ja: USP Proを入手

en: Get USP Pro for unlimited forms!
ja: 無制限のフォームを利用するには USP Pro を入手してください。

en: give it a 5-star rating
ja: 5つ星の評価を付ける

en: give this plugin a 5-star rating
ja: このプラグインに5つ星の評価を与える

en: Give USP a 5-star rating at WordPress.org
ja: WordPress.org で USP に 5 つ星の評価を与える

en: Go Pro
ja: プロになる

en: Have an account?
ja: アカウントをお持ちですか?

en: Here are some examples showing how to configure this shortcode:
ja: このショートコードを構成する方法を示す例をいくつか示します。

en: Hidden/Default Category
ja: 非表示/デフォルトカテゴリ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: HTML5 Form + Default CSS
ja: HTML5 フォーム + デフォルト CSS

en: HTML5 Form + Disable CSS
ja: HTML5 フォーム + CSS を無効にする

en: Human verification: leave this field empty.
ja: 人間による検証: このフィールドは空白のままにしておきます。

en: If multiple addresses are specified for the previous setting, include an equal number of addresses for this setting (in the same order).
ja: 前の設定で複数のアドレスが指定されている場合は、この設定に同じ数のアドレスを（同じ順序で）含めます。

en: If the user is logged in, display the post-submit form; or if the user is not logged in, display the login form:
ja: ユーザーがログインしている場合は、送信後フォームを表示します。ユーザーがログインしていない場合は、ログイン フォームを表示します。

en: If you like this plugin, please
ja: このプラグインが気に入ったら

en: Image Display
ja: 画像表示

en: Image height exceeds maximum
ja: 画像の高さが最大値を超えています

en: Image Markup
ja: 画像マークアップ

en: Image Uploads
ja: 画像のアップロード

en: Image width exceeds maximum
ja: 画像の幅が最大値を超えています

en: Important:
ja: 重要：

en: in
ja: で

en: in your theme:
ja: あなたのテーマで:

en: Include JavaScript
ja: JavaScriptを含める

en: Include required JavaScript files (recommended)
ja: 必要な JavaScript ファイルを含める (推奨)

en: Incorrect response.
ja: 応答が間違っています。

en: Installation Docs
ja: インストールドキュメント

note: Author of the plugin
en: Jeff Starr
ja: ジェフ・スター

en: Jeff Starr on X (Twitter)
ja: ジェフ・スターのXに関する発言（Twitter）

en: Learn&nbsp;more
ja: 詳細はこちら

en: Leave this option disabled to remember your settings.
ja: 設定を記憶するには、このオプションを無効のままにしておきます。

en: Like this plugin? Give it a
ja: このプラグインが気に入ったら

en: list of USP CSS selectors
ja: USP CSSセレクターのリスト

en: log in
ja: ログイン

en: Log in or sign up! It&rsquo;s fast &amp; free!
ja: ログインまたはサインアップしてください。高速かつ無料です。

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Lose something?
ja: 何かを失くしましたか?

en: make a donation
ja: 寄付をする

en: Make a donation via PayPal
ja: PayPal経由で寄付する

en: Make a donation&nbsp;&raquo;
ja: 寄付をする

en: Make the challenge response case-sensitive
ja: チャレンジレスポンスで大文字と小文字を区別する

en: Make the custom checkbox required (uncheck to make optional)
ja: カスタムチェックボックスを必須にする（オプションにするにはチェックを外す）

en: Markup for Custom Field 1. You may include any of the following variables:
ja: カスタム フィールド 1 のマークアップ。次のいずれかの変数を含めることができます。

en: Markup for Custom Field 2. You may include any of the following variables:
ja: カスタム フィールド 2 のマークアップ。次のいずれかの変数を含めることができます。

en: Markup for each submitted image. You may include any of the following variables:
ja: 送信された各画像のマークアップ。次の変数のいずれかを含めることができます。

en: Markup for submitted author/name. You may include
ja: 提出された著者/名前のマークアップ。以下を含めることができます

en: Markup for submitted email address. You may include any of the following variables:
ja: 送信された電子メール アドレスのマークアップ。次のいずれかの変数を含めることができます。

en: Markup for submitted URL. You may include any of the following variables:
ja: 送信された URL のマークアップ。次の変数のいずれかを含めることができます。

en: Maximum height (in pixels) for uploaded images
ja: アップロードされた画像の最大高さ（ピクセル単位）

en: Maximum image height
ja: 最大画像高さ

en: Maximum image width
ja: 最大画像幅

en: Maximum number of images
ja: 画像の最大数

en: Maximum number of images exceeded
ja: 画像の最大数を超えました

en: Maximum number of images for each submitted post
ja: 投稿された投稿ごとの画像の最大数

en: Maximum width (in pixels) for uploaded images
ja: アップロードされた画像の最大幅（ピクセル単位）

en: Message displayed after successful post submission (basic markup allowed)
ja: 投稿が正常に送信された後に表示されるメッセージ（基本的なマークアップは許可されます）

en: Message displayed next to the file upload field (basic markup allowed)
ja: ファイルアップロードフィールドの横に表示されるメッセージ（基本的なマークアップは許可されます）

en: Message for email alerts. Leave blank to use default message. You may include any of the following variables:
ja: 電子メール アラートのメッセージ。デフォルトのメッセージを使用する場合は空白のままにします。次の変数のいずれかを含めることができます。

en: Minimum height (in pixels) for uploaded images
ja: アップロードした画像の最小高さ（ピクセル単位）

en: Minimum image height
ja: 画像の最小高さ

en: Minimum image height not met
ja: 画像の最小高さが満たされていません

en: Minimum image width
ja: 最小画像幅

en: Minimum image width not met
ja: 最小画像幅が満たされていません

en: Minimum number of images
ja: 画像の最小数

en: Minimum number of images for each submitted post
ja: 投稿する投稿ごとに必要な画像数

en: Minimum number of images not met
ja: 画像の最小数が満たされていません

en: Minimum width (in pixels) for uploaded images
ja: アップロードした画像の最小幅（ピクセル単位）

en: More Options
ja: その他のオプション

en: Multiple Categories
ja: 複数のカテゴリ

en: Name Display
ja: 名前の表示

en: Name Markup
ja: 名前マークアップ

en: Non-empty value for hidden field
ja: 非表示フィールドの値が空でない

en: Note that the url attribute accepts
ja: url属性は

en: Notes:
ja: 注:

en: Obsessive Web Design &amp; Development
ja: ウェブデザインと開発へのこだわり

en: Optional markup/text to include before the submission form (leave blank to disable)
ja: 送信フォームの前に含めるオプションのマークアップ/テキスト（無効にするには空白のままにします）

en: options, check out
ja: オプション、チェックアウト

en: or
ja: または

en: or by making a
ja: または

en: Or, to go ahead and restore the default plugin options: check the box, save your settings, and then deactivate/reactivate the plugin.
ja: または、デフォルトのプラグイン オプションを復元するには、ボックスをオンにして設定を保存し、プラグインを非アクティブ化/再アクティブ化します。

en: Or, use the template tag to display a list of submitted posts anywhere in your theme template:
ja: または、テンプレート タグを使用して、テーマ テンプレートの任意の場所に送信された投稿のリストを表示します。

en: Or, use the template tag to display an image gallery anywhere in your theme template:
ja: または、テンプレート タグを使用して、テーマ テンプレートの任意の場所に画像ギャラリーを表示します。

en: Or, use the template tag to display the form anywhere in your theme template:
ja: または、テンプレート タグを使用して、テーマ テンプレートの任意の場所にフォームを表示します。

en: Overview
ja: 概要

en: Password
ja: パスワード

en: Pending (default)
ja: 保留中（デフォルト）

en: Perishable Press Books
ja: ペリシャブル・プレス・ブックス

en: Please
ja: お願いします

en: Please check your email and try again
ja: メールを確認してもう一度お試しください

en: Please complete the required fields.
ja: 必須項目を入力してください。

en: Please Donate
ja: 寄付をお願いします

en: Please return to the
ja: 戻ってください

en: Please select a category..
ja: カテゴリーを選択してください。

en: Please select some tags..
ja: タグをいくつか選択してください。

en: Please select your image(s) to upload.
ja: アップロードする画像を選択してください。

en: Please show support by purchasing one of my
ja: 私の商品を購入してサポートしてください

en: Plugin Homepage
ja: プラグインのホームページ

en: Plugin Planet: Pro WordPress Plugins
ja: プラグイン プラネット: プロ向け WordPress プラグイン

en: Plugin Settings
ja: プラグイン設定

en: plugins
ja: プラグイン

en: Post Category
ja: 投稿カテゴリー

en: Post category required
ja: 投稿カテゴリは必須です

en: Post Content
ja: 投稿内容

en: Post content required
ja: 投稿内容が必要です

en: Post not created. Please contact the site administrator for help.
ja: 投稿は作成されていません。サイト管理者に問い合わせてサポートを受けてください。

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Post Status for submitted posts
ja: 送信された投稿の投稿ステータス

en: Post Tags
ja: 投稿タグ

en: Post tags required
ja: 投稿タグが必要です

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Post title required
ja: 投稿タイトルが必要です

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Post Type for submitted posts
ja: 投稿された投稿の投稿タイプ

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Pro WordPress plugins
ja: プロ向けWordPressプラグイン

en: Profile
ja: プロフィール

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Publish after
ja: 公開後

en: Publish after 1 approved post
ja: 1 件の承認済み投稿後に公開

en: Publish immediately
ja: 今すぐ公開

en: Rate and review at the Plugin Directory
ja: プラグインディレクトリで評価とレビューを投稿する

en: Rate this plugin&nbsp;&raquo;
ja: このプラグインを評価する

en: reCaptcha Version
ja: reCaptcha バージョン

en: Receive Email Alert
ja: メールアラートを受信する

en: Redirect URL
ja: リダイレクトURL

en: Redirect user to this URL after post submission (leave blank to stay on current page)
ja: 投稿送信後にユーザーをこの URL にリダイレクトします (現在のページに留まる場合は空白のままにします)

en: Register
ja: 登録する

en: Register for this site!
ja: このサイトに登録してください！

en: Registered Email
ja: 登録メールアドレス

en: Registered URL
ja: 登録URL

en: Registered Username
ja: 登録ユーザー名

en: Remember me
ja: 私を覚えてますか

en: Require Checkbox
ja: チェックボックスが必要

en: Require submitted post titles to be unique (useful for preventing multiple/duplicate posts)
ja: 投稿された投稿タイトルは一意である必要があります（複数の投稿や重複した投稿を防ぐのに役立ちます）

en: Require User Login
ja: ユーザーログインが必要

en: Require users to be logged in to WordPress to view/submit the form
ja: フォームを表示/送信するには、ユーザーが WordPress にログインしている必要があります。

en: requires WordPress
ja: WordPressが必要です

en: Reset form
ja: フォームをリセット

en: Reset Form Button
ja: フォームのリセットボタン

en: Reset my password
ja: パスワードをリセットする

en: Restore default options upon plugin deactivation/reactivation
ja: プラグインの無効化/再有効化時にデフォルトオプションを復元する

en: Restore Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Return to form
ja: 調子を取り戻す

en: Rich Text Editor
ja: リッチテキストエディタ

en: Save All Changes
ja: すべての変更を保存

en: Save Preference
ja: 設定を保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Secret Key
ja: 秘密鍵

en: Select categories to include in the Category field:
ja: カテゴリ フィールドに含めるカテゴリを選択します。

en: Send email alerts for new post submissions
ja: 新しい投稿の送信に関するメールアラートを送信する

en: Settings
ja: 設定

en: Show categories
ja: カテゴリを表示

en: Show USP Posts
ja: USP投稿を表示

en: Sign up now for the good stuff.
ja: 良いものを手に入れるために今すぐサインアップしてください。

en: Sign up!
ja: サインアップ！

en: Site Key
ja: サイトキー

en: Specify category ID(s) to use for &ldquo;Hidden/Default Category&rdquo; (separate multiple IDs with commas)
ja: 「非表示/デフォルト カテゴリ」に使用するカテゴリ ID を指定します (複数の ID はコンマで区切ります)

en: Specify the user that should be assigned as author for submitted posts
ja: 送信された投稿の作成者として割り当てるユーザーを指定します

en: Spring Sale!
ja: 春のセール！

en: Subject line for email alerts. Leave blank to use default subject line. You may include any of the following variables:
ja: 電子メール アラートの件名。デフォルトの件名を使用する場合は空白のままにします。次の変数のいずれかを含めることができます。

en: Submit Post
ja: 投稿を送信

en: Submitted Posts
ja: 投稿された投稿

en: Submitter Email:
ja: 提出者のメールアドレス:

en: Submitter IP:
ja: 送信者IP:

en: Submitter Name:
ja: 提出者名:

en: Submitter URL:
ja: 送信者URL:

en: Success Message
ja: 成功メッセージ

en: Success!
ja: 成功！

en: Success! Thank you for your submission.
ja: 成功しました！ご提出ありがとうございました。

en: Support Forum
ja: サポートフォーラム

en: tag
ja: タグ

en: Take 30% OFF any of our
ja: 当店の商品を30%オフでご購入いただけます

en: Targeted Loading
ja: ターゲットローディング

en: Text displayed next to checkbox. Tip: use curly brackets to output angle brackets, for example:
ja: チェックボックスの横に表示されるテキスト。ヒント: 山括弧を出力するには中括弧を使用します。例:

en: Thank you for using
ja: ご利用いただきありがとうございます

en: THANK YOU for your support!
ja: ご支援ありがとうございます！

en: That will enable you to customize the form and styles as desired. For more info, check out the "Custom Submission Form" section in the
ja: これにより、フォームとスタイルを必要に応じてカスタマイズできるようになります。詳細については、「カスタム送信フォーム」セクションをご覧ください。

en: The access shortcodes can be added to any WP Post or Page. So you can display forms and other content conditionally, based on user role and login status.
ja: アクセス ショートコードは、任意の WP 投稿またはページに追加できます。そのため、ユーザーの役割とログイン ステータスに基づいて、フォームやその他のコンテンツを条件付きで表示できます。

en: The file(s) could not be uploaded
ja: ファイルをアップロードできませんでした

en: The login/register form displays as a tabbed interface, so users can switch between login, register, and reset password.
ja: ログイン/登録フォームはタブ付きインターフェースとして表示されるため、ユーザーはログイン、登録、パスワードのリセットを切り替えることができます。

en: The pro version provides many more options for this shortcode.
ja: プロ版では、このショートコードにさらに多くのオプションが提供されます。

en: The pro version provides more flexibility with access-control shortcodes.
ja: プロ版では、アクセス制御ショートコードにより柔軟性が高まります。

en: There was an error. Please check required fields and try again.
ja: エラーが発生しました。必須フィールドを確認して、もう一度お試しください。

en: This setting enables any/all shortcodes in widgets (even shortcodes from other plugins).
ja: この設定により、ウィジェット内のすべてのショートコード（他のプラグインのショートコードも含む）が有効になります。

en: This shortcode accepts the following attributes:
ja: このショートコードは次の属性を受け入れます:

en: This shortcode displays a link that resets the form to its original state:
ja: このショートコードは、フォームを元の状態にリセットするリンクを表示します。

en: This will be displayed as the field label on the form. Default: Custom Field 1
ja: これはフォームのフィールドラベルとして表示されます。デフォルト: カスタムフィールド 1

en: This will be displayed as the field label on the form. Default: Custom Field 2
ja: これはフォームのフィールドラベルとして表示されます。デフォルト: カスタムフィールド 2

en: Tip:
ja: ヒント：

en: to display the submitted name.
ja: 送信された名前を表示します。

en: To enable Cloudflare Turnstile, enter your site key and secret key.
ja: Cloudflare Turnstile を有効にするには、サイト キーとシークレット キーを入力します。

en: To enable Google reCaptcha, enter your public and private keys.
ja: Google reCaptcha を有効にするには、公開鍵と秘密鍵を入力します。

en: to get the current URL.
ja: 現在の URL を取得します。

en: to get the URL of the full-size image
ja: フルサイズ画像のURLを取得する

en: to include markup in the deny message, you can use
ja: 拒否メッセージにマークアップを含めるには、

en: to output
ja: 出力する

en: to output angle brackets
ja: 山括弧を出力する

en: To prevent spam, enter a question that users must answer before submitting the form
ja: スパムを防ぐために、フォームを送信する前にユーザーが回答しなければならない質問を入力してください。

en: to submit content!
ja: コンテンツを投稿してください！

en: to upgrade WordPress and try again.
ja: WordPress をアップグレードしてもう一度お試しください。

en: Toggle all panels
ja: すべてのパネルを切り替える

en: Unique Titles
ja: ユニークなタイトル

en: unlimited checkbox fields
ja: 無制限のチェックボックスフィールド

en: unlimited custom fields
ja: 無制限のカスタムフィールド

en: Unlimited front-end forms
ja: 無制限のフロントエンドフォーム

en: Upload an Image
ja: 画像をアップロード

en: Upload Message
ja: メッセージをアップロード

en: URL
ja: メールアドレス

en: URL Display
ja: URL表示

en: URL Markup
ja: URL マークアップ

en: Use a hidden field for the post category. This hides the category field and sets its value via the next option.
ja: 投稿カテゴリーに隠しフィールドを使用します。これにより、カテゴリーフィールドが非表示になり、次のオプションでその値が設定されます。

en: Use curly brackets
ja: 中括弧を使用する

en: Use Existing Tags
ja: 既存のタグを使用する

en: Use only alphanumeric, underscores, and dashes. If unsure, use the default name:
ja: 英数字、アンダースコア、ダッシュのみを使用してください。不明な場合は、デフォルト名を使用してください。

en: Use single straight quotes (instead of double quotes) in
ja: 二重引用符の代わりに一重引用符を使用してください。

en: Use submitted images as Featured Images. Requires theme support for Featured Images (aka Post Thumbnails)
ja: 送信された画像をおすすめ画像として使用します。おすすめ画像（別名投稿サムネイル）にはテーマのサポートが必要です。

en: Use the shortcode to display the form on any WP Post or Page:
ja: ショートコードを使用して、任意の WP 投稿またはページにフォームを表示します。

en: Use the user&rsquo;s Profile URL as the value of the URL field (valid when the user is logged in to WordPress)
ja: ユーザーのプロフィール URL を URL フィールドの値として使用します (ユーザーが WordPress にログインしているときに有効)

en: Use the user&rsquo;s registered email as the value of the Email field (valid when the user is logged in to WordPress)
ja: ユーザーの登録メールアドレスをメールフィールドの値として使用します（ユーザーが WordPress にログインしているときに有効）

en: Use the user&rsquo;s registered username for the Name field (valid when the user is logged in to WordPress)
ja: 名前フィールドにはユーザーの登録ユーザー名を使用します（ユーザーが WordPress にログインしているときに有効）

en: Use this shortcode to display a gallery of uploaded images for each submitted post:
ja: このショートコードを使用して、送信された投稿ごとにアップロードされた画像のギャラリーを表示します。

en: Use this shortcode to display a list of submitted posts on any WP Post or Page:
ja: このショートコードを使用して、任意の WP 投稿またはページに送信された投稿のリストを表示します。

en: User Email
ja: ユーザーメール

en: User email required
ja: ユーザーのメールアドレスが必要です

en: User login required
ja: ユーザーログインが必要です

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User name required
ja: ユーザー名が必要です

en: User Settings
ja: ユーザー設定

en: User Submitted Post
ja: ユーザーが投稿した投稿

en: User Submitted Post Info
ja: ユーザーが投稿した投稿情報

note: Name of the plugin
en: User Submitted Posts
ja: ユーザーが投稿した投稿

en: User URL
ja: ユーザーURL

en: User URL required
ja: ユーザー URL が必要です

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username or Email
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: USP
ja: 特徴

en: USP enables you to display a post-submission form anywhere on your site.
ja: USP を使用すると、サイト上のどこにでも送信後のフォームを表示できます。

en: USP Pro
ja: USPプロ

en: USP provides three shortcodes to control access and restrict content.
ja: USP は、アクセスを制御し、コンテンツを制限するための 3 つのショートコードを提供します。

en: v2 (I&rsquo;m not a robot)
ja: v2 (私はロボットではありません)

en: v3 (Hidden reCaptcha)
ja: v3 (隠し reCaptcha)

en: Verification
ja: 検証

en: View full post
ja: 全文を見る

en: Want more than one form? Create unlimited submission forms, registration forms, contact forms and more with
ja: 複数のフォームが必要ですか？送信フォーム、登録フォーム、連絡フォームなどを無制限に作成できます。

en: We need your support!
ja: 皆様のご支援が必要です！

en: Welcome,
ja: いらっしゃいませ、

en: With this option, you can copy the plugin&rsquo;s default templates:
ja: このオプションを使用すると、プラグインのデフォルトのテンプレートをコピーできます。

en: WordPress Admin Area
ja: WordPress 管理エリア

en: WP Page
ja: WP ページ

en: WP Post (recommended)
ja: WP 投稿 (推奨)

en: WP Resources
ja: WP リソース

en: You also can display a simple form that enables users to log in, register, or reset their password.
ja: ユーザーがログイン、登録、またはパスワードをリセットできる簡単なフォームを表示することもできます。

en: You can customize using any of the follwing attributes:
ja: 以下の属性のいずれかを使用してカスタマイズできます。

en: Your Email
ja: あなたのメールアドレス

en: Your generous support enables continued development of this free plugin. Thank you!
ja: 皆様の寛大なご支援により、この無料プラグインは継続的に開発されます。ありがとうございます!

en: Your generous support helps future development of
ja: あなたの寛大な支援は、

en: Your Name
ja: あなたの名前

en: Your URL
ja: あなたのURL

en: ★★★★★ rating&nbsp;&raquo;
ja: ★★★★★ 評価&nbsp;&raquo;
