Perfmatters - en to it_IT translation catalogue (130 entries)

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
it_IT: C'è una nuova versione di %1$s disponibile. %2$sVedere versione %3$s dettagli%4$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
it_IT: Non hai il permesso d'installare gli aggiornamenti del Plugin

en: Error
it_IT: Errore

en: Perfmatters Settings
it_IT: Impostazioni Perfmatters

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Extras
it_IT: Extra

en: License
it_IT: Licenza

en: Support
it_IT: Supporto

en: For plugin support and documentation, please visit <a href='https://perfmatters.io/' title='perfmatters' target='_blank'>perfmatters.io</a>.
it_IT: Per la documentazione ed il supporto plugin in inglese, per favore visitare <a href='https://perfmatters.io/' title='perfmatters' target='_blank'>perfmatters.io</a>.

en: Click on tooltip icons to view full documentation.
it_IT: Per vedere la documentazione completa, cliccare l'icona di suggerimento.

en: No feed available, please visit the <a href='%s'>homepage</a>!
it_IT: Non ci sono feed disponibili, per favore visitare la <a href='%s'>homepage</a>!

en: This has been disabled.
it_IT: Questo è stato disabilitato.

en: Close Script Manager
it_IT: Chiudere Script Manager

en: Type
it_IT: Tipo

en: Size
it_IT: Taglia

en: Everywhere
it_IT: Ovunque

en: Current URL
it_IT: URL attuale

en: License Key
it_IT: Chiave Licenza

en: Enter your license key
it_IT: Entrare la chiave della tua Licenza

en: Activate License
it_IT: Attivare la Licenza

en: Deactivate License
it_IT: Disattivare la Licenza

en: License is activated.
it_IT: La Licenza è attivata.

en: License is not activated.
it_IT: Licenza non attivata.

en: Customer Email
it_IT: Email Cliente

en: License Status
it_IT: Stato Licenza

en: Renew Your License for Updates + Support!
it_IT: Per Aggiornamenti + Supporto, rinnova la tua Licenza!

en: Licenses Used
it_IT: Licenze usate

en: Save License
it_IT: Salvare Licenza

en: Network Access
it_IT: Accesso Network

en: Clean Uninstall
it_IT: Pulire Disinstalla

en: When enabled, this will cause all Perfmatters options data to be removed from your database when the plugin is uninstalled.
it_IT: Se abilitato, ciò causerà la rimozione di tutti i dati delle opzioni di Perfmatters dal database quando il Plugin viene disinstallato.

en: Manage network access control and setup a network default site.
it_IT: Gestire il controllo dell'accesso al Network e configurare un sito di Network predefinito.

en: Site Admins (Default)
it_IT: Admins Sito (Default)

en: Super Admins Only
it_IT: Solo Super Admins

en: Choose who has access to manage Perfmatters plugin settings.
it_IT: Scegliere chi può accedere per gestire le impostazioni del Plugin Perfmatters.

en: None
it_IT: Nessuno

en: Choose a subsite that you want to pull default settings from.
it_IT: Scegliere un Sito secondario dal quale desideri estrarre le impostazioni predefinite.

en: Default settings applied!
it_IT: Impostazioni predefinite applicate!

en: Select a site that is not already the Network Default.
it_IT: Selezionare un Sito che non è ancora nel Network predefinito.

en: Network Default not set.
it_IT: Network predefinito non impostato.

en: Error: Blog Not Found.
it_IT: Errore: Blog Not Found.

en: Options saved.
it_IT: Opzioni salvate.

en: Perfmatters Network Settings
it_IT: Impostazioni Perfmatters Network

en: Apply Default Settings
it_IT: Applicare Impostazioni di Default

en: Choose a site to apply the settings from your network default site.
it_IT: Scegliere un Sito per applicare le impostazioni di default dal tuo network.

en: Select a site from the dropdown and click to apply the settings from your network default (above).
it_IT: Selezionare un Sito dal Menu a discesa e cliccare per applicare le impostazioni dal tuo Network predefinito (sopra).

en: Select a Site
it_IT: Selezionare un Sito

en: Unlimited License needed for use in a multisite environment. Please contact support to upgrade.
it_IT: Per usare su Multisite hai bisogno di una Licenza illimitata. Per aggiornare la tua Licenza, contattare per favore il Supporto.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Below you can disable/enable CSS and JS files on a per page/post basis, as well as by custom post types. We recommend testing this locally or on a staging site first, as you could break the appearance of your live site. If you aren't sure about a certain script, you can try clicking on it, as a lot of authors will mention their plugin or theme in the header of the source code.
it_IT: Qui sotto puoi disabilitare/abilitare i file CSS e JS per Pagina/Post, come anche per Post personalizzati. Raccomandiamo di provare questo prima localmente o in uno staging site, in quanto si potrebbe rompere l'apparenza del sito. Se non sei sicuro riguardo alcune scritture, puoi provare cliccando, poichè diversi autori menzionano i loro Plugin o Temi nell'intestazione del codice.

en: If for some reason you run into trouble, you can always enable everything again to reset the settings. Make sure to check out the <a href='https://perfmatters.io/docs/' target='_blank' title='Perfmatters Knowledge Base'>Perfmatters knowledge base</a> for more information.
it_IT: Se per qualsiasi motivi vai incontro a dei problemi, puoi sempre abilitare il tutto nuovamente per azzerare le impostazioni. Per maggiori informazioni, assicurati di controllare <a href='https://perfmatters.io/docs/' target='_blank' title='Perfmatters Knowledge Base'>Perfmatters knowledge base</a>.

en: Manage scripts loading on the current page.
it_IT: Gestire il caricamento degli script nella pagina attuale.

en: Save
it_IT: Salvare

en: This is a visual representation of the Script Manager configuration across your entire site.
it_IT: Questa è una rappresentazione visuale della configurazione dello Script Manager attraverso tutto il tuo Sito Web.

en: Setting
it_IT: Impostazione

en: View and manage all of your Script Manager settings.
it_IT: Vedere e gestire tutte le impostazioni di Script Manager.

en: Disable Emojis
it_IT: Disabilitare Emojis

en: Removes WordPress Emojis JavaScript file (wp-emoji-release.min.js).
it_IT: Rimuovere il file WordPress Emojis JavaScript (wp-emoji-release.min.js).

en: Disable Embeds
it_IT: Disabilitare Embeds

en: Removes WordPress Embed JavaScript file (wp-embed.min.js).
it_IT: Rimuovere il file WordPress Embed JavaScript (wp-embed.min.js).

en: Remove Query Strings
it_IT: Eliminare Query Strings

en: Remove query strings from static resources (CSS, JS).
it_IT: Rimuovere Query Strings dalle risorse statiche (CSS, JS).

en: Disable XML-RPC
it_IT: Disabilitare XML-RPC

en: Disables WordPress XML-RPC functionality.
it_IT: Disabilitare la funzionalità WordPress XML-RPC

en: Remove jQuery Migrate
it_IT: Eliminare jQuery Migrate

en: Removes jQuery Migrate JavaScript file (jquery-migrate.min.js).
it_IT: Rimuovere il file jQuery Migrate JavaScript (jquery-migrate.min.js).

en: Hide WP Version
it_IT: Nascondere WP Version

en: Removes WordPress version meta tag.
it_IT: Rimuovere il meta tag della versione di WordPress.

en: Remove wlwmanifest Link
it_IT: Rimuovere il Link wlwmanifest

en: Remove wlwmanifest (Windows Live Writer) link tag.
it_IT: Rimuovere il tag del link wlwmanifest (Windows Live Writer).

en: Remove RSD Link
it_IT: Rimuovere RSD Link

en: Remove RSD (Real Simple Discovery) link tag.
it_IT: Rimuovere il tag al Link RSD (Real Simple Discovery).

en: Remove Shortlink
it_IT: Rimuovere Shortlink

en: Remove Shortlink link tag.
it_IT: Rimuovere il tag al Link Shortlink.

en: Disable RSS Feeds
it_IT: Disabilitare RSS Feeds

en: Disable WordPress generated RSS feeds and 301 redirect URL to parent.
it_IT: Disabilitare i tag link del feed RSS generati da WordPress.

en: Remove RSS Feed Links
it_IT: Rimuovere i Link RSS Feed

en: Disable WordPress generated RSS feed link tags.
it_IT: Disabilitare i tag link del feed RSS generati da WordPress.

en: Disable Self Pingbacks
it_IT: Disabilitare Self Pingbacks

en: Disable Self Pingbacks (generated when linking to an article on your own blog).
it_IT: Disabilitare Self Pingbacks (generati durante il collegamento ad un articolo sul tuo blog).

en: Remove REST API Links
it_IT: Rimuovere i Link REST API

en: Removes REST API link tag from the front end and the REST API header link from page requests.
it_IT: Rimuovere il tag di collegamento dell'API REST dal front-end e il collegamento dell'intestazione dell'API REST dalle richieste di pagina.

en: Disable Dashicons
it_IT: Disabilitare Dashicons

en: Disables dashicons on the front end when not logged in.
it_IT: Disattivare i dashicons sul front end quando non si effettua il login.

en: Disable Google Maps
it_IT: Disabilitare Google Maps

en: Removes any instances of Google Maps being loaded across your entire site.
it_IT: Rimuovere qualsiasi istanza di Google Maps caricata su tutto il tuo sito.

en: Disable Heartbeat
it_IT: Disabilitare Heartbeat

en: Disable Everywhere
it_IT: Disabilitare ovunque

en: Only Allow When Editing Posts/Pages
it_IT: Consentire solo durante la modifica di Post/Pagine

en: Disable WordPress Heartbeat everywhere or in certain areas (used for auto saving and revision tracking).
it_IT: Disabilitare l'Heartbeat di WordPress ovunque o in determinate aree (utilizzato per il salvataggio automatico e il monitoraggio delle revisioni).

en: Heartbeat Frequency
it_IT: Frequenza Heartbeat

en: %s Seconds
it_IT: %s Secondi

en: Controls how often the WordPress Heartbeat API is allowed to run.
it_IT: Controllare la frequenza con cui è possibile eseguire l'API di WordPress Heartbeat.

en: Limit Post Revisions
it_IT: Limitare Revisione Post

en: Disable Post Revisions
it_IT: Disabilitare Revisioni Post

en: Limits the maximum amount of revisions that are allowed for posts and pages.
it_IT: Limitare la quantità massima di revisioni consentite per post e pagine.

en: Autosave Interval
it_IT: Intervallo di salvataggio automatico

en: 1 Minute
it_IT: 1 Minuto

en: %s Minutes
it_IT: %s Minuti

en: Controls how often WordPress will auto save posts and pages while editing.
it_IT: Controllare la frequenza con cui WordPress salverà automaticamente post e pagine durante la modifica.

en: Change Login URL
it_IT: Cambiare Login URL

en: When set, this will change your WordPress login URL (slug) to the provided string and will block wp-admin and wp-login endpoints from being directly accessed.
it_IT: Se impostato, questo cambierà l'URL di login (slug) di WordPress nella stringa fornita e impedirà l'accesso diretto agli endpoint wp-admin e wp-login.

en: Disable Scripts
it_IT: Disabilitare Scripts

en: Disables WooCommerce scripts and styles except on product, cart, and checkout pages.
it_IT: Disabilitare gli script e gli stili di WooCommerce tranne sulle pagine prodotto, carrello e cassa.

en: Disable Cart Fragmentation
it_IT: Disabilitare la frammentazione del Carrello

en: Completely disables WooCommerce cart fragmentation script.
it_IT: Disabilitare completamente lo script di frammentazione del carrello WooCommerce.

en: Disable Status Meta Box
it_IT: Disabilitare Status Meta Box

en: Disables WooCommerce status meta box from the WP Admin Dashboard.
it_IT: Disabilitare la meta box dello stato di WooCommerce da WP Admin Dashboard.

en: Disable Widgets
it_IT: Widgets disabilitati

en: Disables all WooCommerce widgets.
it_IT: Disabilitare tutti i Widgets WooCommerce.

en: Enable CDN Rewrite
it_IT: Abilitare Riscrittura CDN

en: Enables rewriting of your site URLs with your CDN URLs which can be configured below.
it_IT: Consente la riscrittura degli URL del tuo Sito con i tuoi URL CDN che possono essere configurati di seguito.

en: Enter your CDN URL without the trailing backslash. Example: https://cdn.example.com
it_IT: Inserisci il tuo URL CDN senza la barra finale. Esempio: https://cdn.example.com

en: Included Directories
it_IT: Directory incluse

en: Enter any directories you would like to be included in CDN rewriting, separated by commas (,). Default: wp-content,wp-includes
it_IT: Inserire le directory che desideri includere nella riscrittura CDN, separate da virgole (,). Predefinito: wp-content, wp-includes

en: CDN Exclusions
it_IT: Esclusioni CDN

en: Enter any directories or file extensions you would like to be excluded from CDN rewriting, separated by commas (,). Default: .php
it_IT: Inserire eventuali directory o estensioni di file che si desidera escludere dalla riscrittura di CDN, separate da virgole (,). Predefinito: .php

en: Enables the Perfmatters Script Manager, which gives you the ability to disable CSS and JS files on a page by page basis.
it_IT: Abilitare Perfmatters Script Manager, il quale ti dà la possibilità di disabilitare i file CSS e JS su una pagina per pagina.

en: Resolve domain names before a user clicks. Format: //domain.tld (one per line)
it_IT: Risolvere i nomi di dominio prima che un utente faccia clic. Formato: //domain.tld (uno per riga)

en: Accessibility Mode
it_IT: Modalità di accessibilità

en: Disable the use of visual UI elements in the plugin settings such as checkbox toggles and hovering tooltips.
it_IT: Disabilitare l'uso degli elementi visivi UI nelle impostazioni del Plugin come i pulsanti di selezione della casella di controllo e le descrizioni dei comandi in bilico.

en: Select which performance options you would like to enable.
it_IT: Selezionare quali opzioni vorresti abilitare relativi alla Performance.

en: Disable specific elements of WooCommerce.
it_IT: Disabilitare elementi specifici di WooCommerce.

en: CDN options that allow you to rewrite your site URLs with your CDN URLs.
it_IT: Opzioni CDN che ti consentono di riscrivere gli URL del tuo Sito con i tuoi URL CDN.

en: Extra options that pertain to Perfmatters plugin functionality.
it_IT: Opzioni extra relative alla funzionalità del Plugin Perfmatters.

en: View Documentation
it_IT: Vedere Documentazione

en: License is Activated
it_IT: La Licenza è attiva

en: Renew License
it_IT: Rinnovare Licenza

en: Check out our <a href='https://woorkup.com/speed-up-wordpress/' title='WordPress Optimization Guide' target='_blank'>complete optimization guide</a> for more ways to speed up WordPress.
it_IT: A disposizione in inglese la nostra <a href='https://woorkup.com/speed-up-wordpress/' title='WordPress Optimization Guide' target='_blank'>complete optimization guide</a> sui differenti metodi per velocizzare WordPress.

note: Description of the plugin/theme
en: This plugin adds an assortment of performance and speed improvements to your WordPress installation.
it_IT: Questo Plugin aggiunge un assortimento di miglioramenti delle prestazioni e della velocità alla tua installazione WordPress.
